Embelsire me qershia
Embelsire me qershia

Embelsire me qershia

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr Qershia kompot 5 Veze 125 gr Sheqer 75 gr Gjalp 500 gr Ricotta (gjize) 3 Luge gjelle leng limoni 2 Luge qaji levore limoni 80 gr Grize pluhur Pergaditja: 1.

I kullojme qershijat me kullojse.

Furren e nxehim 180 grad.

Marrim nje tepsi 26 cm e lyejm me vaj.

Ndajme vezet.

Te bardha i rrahim me mikser me 60 gr sheqer.

Ne nje ene tjeter rrahim gjalpin me sheqerin e mbetur pastaj ia shtojme te verdhat e vezeve nje nga nje.

Pasi te perzihen mire perberesit ia shtojme gjizen, lengun e limonit, levoren e limonit si dhe grizen.

Krejt ne fund ia shtojme te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me kujdes. 2.

Derdhim brumin ne tepsi e rrafshojme mire dhe ne tere siperfaqen i shperndajme qershijat.

Te pjeket ne furre 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet dhe e pluhurosim me sheqer pluhur. Ju beft mire! Burimi: http://www. kuechengoetter. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sup me peshk salmon
Dieta Me Grejpfrut
Djath i bardh  i marinuar