Ëmbelsirë e shijshme me bajame
Ëmbelsirë e shijshme me bajame

Ëmbelsirë e shijshme me bajame

Kuzhint.com

Perberesit:

Nje limon, 3 vezê

100 gr Sheqer,

100 gr Bajame te bluara,

0. 04 gr Kanell pluhur,

Sheqer pluhur.

Pergaditja:

Furren e nxehim 150 Grad.

Marrim nje tepsi 20 cm e lyejm me vaj.

Limonit ia grryejme levoren si dhe nje luge gjelle leng.

Vezet i ndajme. te bardhat i rrahim me mikser me lengun e limonit.

Ne nje ene tjeter i rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin pastaj ia shtojme levoren e limonit, bajamet dhe kanellen.

Dhe krejt ne fund ia shtojme te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me kujdes.

Derdhim brumin ne tepsi e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket 20-25 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet dhe e pluhurosim me sheqer pluhur. kuechengoetter. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  bajame  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe me miellë misri
Biftek lope me spinaç role
Mishë viqi me perime ne tavë