Ëmbëlsirë me zhele bombone
Ëmbëlsirë me zhele bombone

Ëmbëlsirë me zhele bombone

Kuzhint.com

Perberesit: 300 gr biskota te bluara 125 gr margarine 100 ml leng portokalli 150 gr zhele bombone 50 gr sheqer pluhur Udhezimet: Ne nje ene qiten biskotat e bluara dhe sheqeri pluhur. Perzihen mire me luge. Pastaj shtohet margarina gjysem e zbutut dhe vazhdon perzierja me dore. Perzihet mire masa me biskotat, sheqerin dhe margarinen. Ne kete mase shtohet lengu i portokallit. Sasia e lengut te portokllati varet nga thatesia e biskotave(mundet me shume ose me pak), kete e vertetojme gjate perzierjes me dore te mases. Kur masa te mundet te merr forem me dore, atehere lageshtia qe i jep lengu i portokllati eshte e mjaftueshme. Ne kete mase shtohen edhe zhelebomonet e grira. Ne nje vend te rrafshet qesim masen mbi nje folie te plastmasit. Ne kte menyre e formesojme masen ne forem trekendshi, te mbeshtjellur me folien e plastmasit duke i dhen formen e trekndshit. Pasi te formesohet embelsira, e leme te ftohet mire dhe e prejme ne forme trekendshi.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  zhele  bombone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatë e freskët mixse
Byrek i embel
Pancerota (petulla)