Xhenxhefili për dhimbje ne shpinë
Xhenxhefili për dhimbje ne shpinë

Xhenxhefili për dhimbje ne shpinë

Kuzhint.com

LEXOJE DHE NDAJE ME SHOQERIN INFORMACIONIN

Xhenxhefili për shpinë

Kjo mëlmesë është e njohur për mundësinë e vet për të bllokuar prostaglandin i cili është ndërmjetës i dhimbjeve.

-2 lugë gjelle xhenxhefil të grirë

-1 lugë çaji kurkumë apo turmerik pluhur

-1 gotë ujë

-2 lugë çaji mjaltë

Përgatitja:

1- Zieni ujin dhe më pas hidhini xhenxhefilin dhe pluhurin e kurkumës.

Lëreni për shtatë deri në nëntë minuta.

2- Kullojeni çaji për të larguar copat e xhenxhefilit dhe më pas shtojini mjaltë.

Përziejini mirë dhe mund ta pini të ngrohtë.

Ky çaj ju bën mirë edhe kundër gripit si dhe ju forcon imunitetin.

Xhenxhefili pihet ne form caji, ka pluhur dhe rrenje bime qe shitet ne treg, mund ta perdorni ne sup, sallat, se ka dhe vaj xhinxheri, hidhet kudo ne ushqim, rrenja grihet ose ne rende, ose me copa, dhe eshte shumë i mirë për shëndet.

Xhenxhefili qysh moti përdoret si metodë natyrale për të lehtësuar dhimbjen, veçanërisht në Indi.

Sipas hulumtimeve nga universiteti në Miami, hulumtuesit kanë zbuluar që dy të tretat e të sëmurëve me sëmundje kronike në gjunjë më pak ankohen në dhimbje pas marrjes së dozës ditore të ekstraktit të xhenxhefilit për gjashtë javë të plota.

Ekspertët mjekësorë rekomandojnë dozën ditore prej 500 deri 1000 miligram.


Fjalet kyqe : keshilla  xhenxhefili  dhimbje  shpine  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dardha dhe dobitë shëndetësore të saj
Paqe me forrme role dhe me mishe pule
Pogaçe te vogla  nga Nazja