Vetite e domateve?
Vetite e domateve?

Vetite e domateve?

Kuzhint.com

Vetite e domateve? 1. domatet jane te mira per lekuren tuaj pasi permbajne nivel te larte te likopenit i cili eshte nje substance qe perdoret ne disa pastrues te fytyres.

Por kujdes duhet te jene domate te pjekura vete ne menyre natyrale 2.

Domatet ndihmojne ne parandalimin e disa tipeve te kancerit.

Disa studime kane treguar se prania e likopenit ne domate, redukton zhvillimin e kancerit te prostates, te zorres se trashe dhe te stomakut.

Likopeni eshte nje antioksidant natyral qe ul rritjen e qelizave kancerogjene. 3.

Tomatet ndihmojne ne forcimin e kockave. Ato kane kalcium dhe vitamine K, elemente te rendesishem per kockat dhe muskujt. 4.

Domatet permbajne antioksidante.

Shume vitamine A dhe vitamine C.

Keto vitamina dhe beta karotene punojne si antioksidante per te neutralizuar radikalet e lira ne gjak.

Radikalet e lira ne gjak jane te rrezikshme sepse demtojne qelizat.

Kujdes pasi gjate gatimit, vitamina C e domates humb. 5.

Domatet jane te mira per zemren.

Kane vitamine B dhe potasium qe ulin nivelet e kolesterolit dhe presionin e gjakut.

Gjithashtu parandalon ataket e zemres. 6.

Domatet jane te mira per floket tuaj Vitamina A ne domate, mban floket tuaj te shkelqyeshem dhe te forte. 7.

Domatet jane te mire per veshkat.

Ngrenia e domateve pa fara ne shume studime eshte vertetuar per aftesine e tyre per te reduktuar rrezikun e gureve ne veshka. 8.

Domatet jane te mira per diabetiket.

Permbajtja e domates me krom, minerale, ju ndihmon shume diabetikeve te mbajne nen kontroll nivelin e sheqerit ne gjak.


Fjalet kyqe : keshilla  vetite  domateve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me pjes dhe me petë të gateshme
Kroasan
 ËMBËLSIR  ME PUDING DHE BISKOTA