Vetitë sheruse të misrit
Vetitë sheruse të misrit

Vetitë sheruse të misrit

Kuzhint.com

- Vetitë: Nxit urinimin dhe është e efektshme në cistitet kronike

Mustaqet e misrit ndihmojnë në thyerjen e gurëve fosfate, urate e karkonate të veshkave por jo ato aksolate

Përdoret në sëmundjet e rrugëve urinare, shton sekretimin e tëmthit, këshillohet në sëmundjet e mëlçisë së zezë, në sajë të vitamins K, mustaqet e misrit ndikojnë në pakësimin dhe ndalimin e hemorragjisë ( në menstruacione të çrregullta, në menopazë etj.

- Përbërja: Mustaqet e misrit ( fijet që dalin nga kalliri i misrit ) përmbajnë saponinë, glukozide flavonike, essence, vaj yndyror, kripëra potasi, vitaminë K etj.

*Mustaqet e misrit rrisin presionin e gjakut, prandaj nuk rekomandohet në persona që vuajnë nga kjo sëmundje.

- Përgatitja: 5 gr mustaqe misri futen në një gotë me 200 ml ujë, valohet 5 minuta pastaj ftohet, kullohet dhe pihet 2-3 doza të tilla në ditë.


Fjalet kyqe : keshilla  vetite  sheruse  misrit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Musake me patate
Pretzels
Kube me qumesht (Torte ditelindje per femije)