Turlitave me qofte dhe patate ne furre
Turlitave me qofte dhe patate ne furre

Turlitave me qofte dhe patate ne furre

Kuzhint.com

Perbersit;

* Mish i grirë -350 g

* Qepë -2cop

* Vaj - � filxhan çaji

* Hudhra - 1 kokërr

* Bukë të bardhë -2 feta

*Miell - � filxhan çaji

*Kripë, piper te zi, majdanoz dhe koper sipas deshires

*vaj per fergim

Përgatitja:

Ne fillim behen qoftet ;

Ne nje ene shtojm mishin kripe, piper te zi, salcë domate, hudhra, majdanoz, uthulle, koper, bukën e bardhë, te gjitha te prera holle dhe i perziejini mire me dore.

Me e mira do te ishte ta linit kete perzierje per disa ore te qete ne frigorifer, qe kur te gatuhen te ken shijet te mire edhe gatuhen shpejt e shpejt.

Formojm nga kjo mase toptha te madhesis qe deshirojm dhe i rrotullojm ne miell dhe verini te skuqen ne nje tigan te madh me vaj ulliri te nxehur mire deri sa te jete pjekur ne te gjitha anet. ( bene te pjeken edhe ne furre) dhe i leme menjan pastaj marrin nje tepsi e lyejm me gjalp ose dhe ne te vendosim ; 4 patate , 2 katota , 2 domate. 1 speca, 1 qepe te gjita te prera ne feta i qesim krype veget dhe ne fund siper ia vendosim qoftet e ferguara i qesim edhe majdanoz siper I mbulojm me foli alumine dhe i vendosim ne furre ne temp 180 grad qe te zien (pjeken)

Kjo recet mund te pergaditet edhe qofte te gatshme te marauara dhe te blera ne markete nese nuk deshironi qe ti gatuani vet !!!


Fjalet kyqe : gjellera  turlitave  qofte  patate  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla gatimi: Cfare te bejme nese ne salce kemi hedhur me shume vaj?
Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
Kifle rrole me djath