Tullumba
Tullumba

Tullumba

Kuzhint.com

Për 25 copë duhen: Për brumin: Miell 1 gotë, vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle, vezë 3-4 kokrra, pak kripë e sheqer, ujë treçerek gote. Për shurupin: Sheqer 2 gota, ujë 2 gota. Vaj për skuqje Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes ky brumë përzihet me sasi të madhe vezësh. Për ti dhënë formën tullumbave përdoret një vegël e dhëmbëzuar.

Forma mbushet me brumë dhe vihen të piqen nga të dyja anët në zjarr të nxehtë.

Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen në sherbet të ftohtë ku mbahen 1-2 minuta.

Pastaj hiqen dhe rreshtohen në pjatë.


Fjalet kyqe : embelsira  tullumba  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fasule me mishë  nga ne
Salce me Salmon
Patate me salsiqe