Tri ide te ndryshme vetem me nje gatim
Tri ide te ndryshme vetem me nje gatim

Tri ide te ndryshme vetem me nje gatim

Kuzhint.com

Perberesit: 1kg mishe i bluar 2 qepe te mesme 1 karot 100 gr buke e thermuar (prezlle) 1spec jeshile 1 veze 2 luge gjelle veget (melmesa) 1 lug gjelle piper te zi 1 piper te kuq te bluar pak vaj ulliri kripe majdanoz Perbersit shtese; .

Per mbushje te rroles dhe qofteve duhen disa vez te ziera, si dhe disa speca te kuqe mishtor Pregaditja; Si fillim e kuaverdism qepen, karoten dhe specin jeshile te grir imet, pastaj ne nje ene te thelle vendosim mishin ku ne mes i qesim perbersit tjer si;100 gr buke e thermuar ose ndryshe (prezlle), 2 luge gjelle veget, 1 lug gjelle piper te zi, 1 piper te kuq te bluar, pak krip, majdanozin dhe ne fund nje vez.

Tere masen e perziejm me dore deri sa te behet e ngjeshur e ndajm ne tri pjes, pataj marrin nje foli dhe e shtrim nje pjes te masea ne 1 cm trashesi dhe mbi te i vendosim vezet e ziera me pare. E mbeshtjellim ne form te rroles me foli ne te gjitha anet qe mos ti del avulli dhe e vendosim ne tepsi Me masen e pregaditur nga perbersit e me siperm bejme edhe qofte te mbushura me veze te zierz si dhe speca te mbushur Pai te perfundojm me gatimin e ketyre te gjitha se bashku i pjekim ne temperatur 200 grad duke i kontrolluar koh pas kohe se a jan zier. Qe te merr ngjyren e preferuar mishi duhet rrolrs ne fund kur te jet zier te ja hekni folin mishit qe te skuqet. Me masen e pregaditur nga perbersit e me siperm bejme edhe qofte te mbushura me veze te zierz si dhe speca te mbushur Ju befte mire!


Fjalet kyqe : gjellera  ndryshme  vetem  gatim  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate te bardhe dhe ajke
Torte e shijshme me krem
Krelan(proja) me miellë misri