Tortilla me patate
Tortilla me patate

Tortilla me patate

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT: Krype ose melmesa, 4 patate

PËRGATITJA: Patateve ia heqem levoren dhe i prejm në copa në formën rrethi dhe i vendosim qe të skuqen në një tigan me vaj të mjaftueshme në te dy anet.

Ndërkohë, rrahim vezët në një tas me pak kripë (për shije ).

Patate (të cilat i kemi skuqur me par ) i qesim në tas tek vezët e rrahura dhe i përzierje mirë.

Ndërkohë, vëm nje tiganin me vaj ne sob për të ngrohur.

Kur të nxehtë, përzierjen me veze dhe patate te skuqura e hedhim dhe me një lugë shtypet poshtë. brenda pesë minuta, pak a shumë.

Marrem një pjatë dhe e rrotullojm tortilen per ta pjekur edhe ne anen tjeter dheqe te pjeket.

Tortilla është gatuar tashmë brenda dhe eshte e gatshëm për të ngrënë!


Fjalet kyqe : tortila  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dolma me kungulleshka
Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos
Pije e ngroht me nutella