Tortee bukur me fruta
Tortee bukur me fruta

Tortee bukur me fruta

Kuzhint.com

Përbërësit

100 gr sheqer,

100 gr margarin,

3 lugë gjelle me kakao,

5 lugë gjelle miell,

1 pluhur për pjekurina,

Përberste per kremin;

500 ml ajkë e ëmbël(hoplla),

300 gr qokoladë e bardhe,

lëvorja e një portokall,

Per dekorim nevojiten ;

fruta si ne foto; 1 portokall, 1 kivi dhe 6 lule shtrydhe (dredheza)

Përgatitja e petes;

Fillimisht rrahim margarinen me sheqer, pastaj i shtojmë të verdhat e vezëve dhe i përziejme mirë.

Pastaj i shtojmë miellin e perzier me kakao dhe pluhur për pjekurina.

Ne fund i shtojmë të bardhat e vezëve të rrahura me parë në shkumë të fortë.

E pjekim në temperaturë 180*C për 15 minuta.

Përgatitja e kremit:

E nxejmë ajkën e ëmbël deri sa t`ia filloj me vlu dhe në të e shtojmë qokoladën e coptuar dhe e perziejmë deri sa të shkrihet.

Ia shtojmë edhe lëvoren e portokallit, pastaj hiqe dhe shto xhelatinën, të cilën më parë duhet ta kesh zbutur në ujë dhe ashtu te nxehte e qesim mbi torte, ku pastaj e futeni në frigoriferqe të ftohet për disa orë.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fruta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Biskota me nurtela
Bombica  me arra dhe fikë
EMBELSIRE ME VANILJE