Torte -suffle- me  çokollate (lava cake)
Torte -suffle- me çokollate (lava cake)

Torte -suffle- me çokollate (lava cake)

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 150 gr Cokolate
  • 100 gr Buter (gjalp)
  • 2 Veze
  • 2 Te verdha te vezeve
  • 60 gr Sheqer
  • 2 Luge gjelle miell

Pergaditja:

Marrim 6 forma i lyejm me vaj (forma te jete 150ml) dhe i sperkasim me sheqer.

Cokolaten e coptojme dhe e shkrim ne temperatur te ulet me gjalpin pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet.

Vezet, te verdhat e vezeve dhe sheqerin i rrahim me mikser 5 minuta.

Se pari ia hedhim miellin pastaj cokolaten e shkrire.

Shperndajme mase ne format e lyera (te mbushet vetem 3/4 e formes) dhe te pjeken ne furre ne temperatur 175 Grad per 15 minuta.

Torta duhet te jete nga jashte e pjekur mire ndersa mbrenda eshte e lengshme.

Te servohet menjeher e nxeht.

Burimi: www. lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me salce dhe kerpudha
Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё
Speca të kuqë me hudhër turshi