Torte snickers
Torte snickers

Torte snickers

Kuzhint.com

Perbersit:

8 te bardha te vezeve,

8 luge sheqer,

4 luge miellë,

250 kikirik te bluara,

1/2 pluhur paste(peciv),

200 gr qokollate e qumshtit +2 luge vaj.

Kremi karamel:

12 luge sheqer,

8 te verdha te vezeve,

250 gr gjalpe,

200 gr kikirik te imtesuara,

200 gr qokollad e zeze +2 luge vaj.

Pergaditja:

Ne fillim tunden te bardhat e vezeve me sheqer pastj shtohet mielli i perzier me peciv dhe kikirikat e bluar perzien se bashku qitet ne nje tepsi me diameter 20me 30 dhe pjeket ne tempertur 170 grade per 30 minuta.

Petes se pjekur dhe te ftohur ia qesim qokolladen e bardhe te shkrire me 2 luge vaj dhe e lem qe te ftohet prap.

Pastaj per pergaditjen e karamelit qesim 8 luge sheqer ne nje ene derisa te merr ngyre te arte dhe pastajia shtojm galpen.

Ne nje en tjeter 4 luge sheqer qe na kan mbetur i perziejm me te verdhat e vezeve derisa te shkriet mire sheqeri dhe kete mase me te verdha te vezeve e perziejm me sheqerin e karamelizuar edhe per 2 minuta mbi zjarre te ulet. pastaj ia shtojm kikitikat e imtesuar e perziejm mire dhe kete mas e qesim mbi peten qe e kemi ftohur me qokollad te bardhe e rrafshojm mire dhe siper kremit qe duhet te jet i ftohur pak e qesim edhe qokolladen e shkrir te zeze dhe e lem qe te ftohut per tu sherbyer me pas.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  snickers  lendita  saqipi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pete me patate
Brusketa me pomodorini
BISKOTA ME  KOKOS