TORTE SHTRESORE
TORTE SHTRESORE

TORTE SHTRESORE

Kuzhint.com

Perbersit : Përbërësit : Për brumin: 6 vezë, 6 lugë miell, 6 lugë sheqer pluhur, 1 pakete pluhur për pjekje, 2 lugë kakao; Për kremin: 2 paketa margarinë, 2 filxhanë ajkë të ëmbël, 2 lugë sheqer pluhur, 1 lugë kakao. Përgatitja : Të kuqtë e vezëve i përzieni me sheqer, e shtoni miellin, pluhurin për pjekje, të bardhët e tundur të vezëve dhe qitni këtë masë në tepsinë e mbështjellë me letër për pjekje.

Koren duhet ta piqni 15 minuta në 180 C, ta leni të ftohet, e më pas e ndani në dy pjesë.

Margarinën e tundni duke e përzier me sheqer dhe kakao.

Ajkën e ëmbël e tundni në një enë të veqantë, e në fund e përzieni me përzierjen e margarinës.

Në tepsi së pari e qitni koren e parë, e lagni atë me kafe, pastaj e qitni gjysmën e kremit.

Tërë këtë procedurë e përsëritni, e në fund tortës i HIDHNI kakao përmbi dhe e lini që të ftohetsi dhe e zbukuroni me arra te coptuara. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare nga    Kaltrina Berisha
Torte me kajsi
Sallat me sheri domate( Sallatë Tabbouleh)