Torte rollad me qershia
Torte rollad me qershia

Torte rollad me qershia

Kuzhint.com

Perbersit; •10 lug sheqer •15 lug qumesht •15 lug miell •10 lug vaj •4 vez •adetiv per brumera ( Peciiv ) . qershia per dekorim . ajke te embel Pergaditja; Marrim nje en dhe ne te i shtojm te gjitha keto perberes te lartpermendura ne dhe i perziejm me mikser, e kthejm ne tepsi katrore e pjekim ne tem. 200C• e prejm ne pjes te holla afer 5cm e lyejm pjeset me ajke ose reqel sipas deshires me rend i bejm ne form rolate te gjitha njera pas tjetres.

Dhe ekthejm ne anen e kundert jo sikur rolat por shtrir ndryshe, mandej i bojm dy peta sikur e para vetem ne form rrethi (rrubullaket) vetem se ja shtojm nje lug kakao qe te marin ngjyr kafee e lyejm me kremin e mbetur dhe ja shtrojm nen (rolaten ) e ber me heret edhe pjesen tjeter e lyejm dhe e vejm siper me ajke, dekorimi sipas deshires pasi te prihet ne form trekendeshi dhe te servohet. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rollad  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel
Ëmbëlsirë me zhele bombone
Kollpite me djathe