Torte Milka
Torte Milka

Torte Milka

Kuzhint.com

Përbërësit: 6 veze 100gr sheqer 100gr lajthia miell aditiv kripe krem per torte(hopla) qokollad etj. Përgatitja: Me nje enë shtojm 6 te kuqët e vezëve, 100gr sheqerë, 2lugë të gjellës miell, 100gr lajthia, 2 lugë të kafes aditiv(pecivë) i perzien me dore, pastaj ne një enë tjeter i tundim 6 te bardhat e vezëve me pak kripë me mikser derisa te behet shkum e fortë dhe e perziejm gradualisht me dore me masen e meparshme, e hedhim ne një tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furrë ne temperatur 170’C per 20-30min, pastaj marrim një qokollat e vendosim ne një enë me uje te ngrohet ashtu me leter per me u shkrier ( Vetem sa te zbutet), një krem per torte(hopla) e rrahë me mikser pastaj e jek qokollaten nga qesja dhe e perzien ngadal dhe ja qet tortes permbi ( Tortja duhet te jete e ftohet) pastaj e fusim ne frigortifer torten, i merr dy krema per torte (hopla )i rreh me mikser ja qet edhe dy paqeta te vogla per forcim te shllagut 2vanille dhe i perzien pasi je jete forcuar tortja ja hedh masen mbi dhe e dekoron me thermia te qokollates. (Hoplat duhet te jen te vogla 250ml)


Fjalet kyqe : embelsira  torte  milka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

>Tiramisu<
Ushqimet fatsjellëse, që duhet të jenë mbi tavolinën e Vitit të Ri
Biskota të shijshme tajlandeze