Torte me rrushe
Torte me rrushe

Torte me rrushe

Kuzhint.com

Perberesite: 2 veze 4 luge gjelle sheqer 1 prise krip 4 luge gjelle miell 1 maje thike bakin 4 fleta te bardha zhelatine 1 limon 350 ml qumesht me yndyr te lart 500 gr boronica 150 gr ajke 1 luge gjelle sheqer pluhur Pergaditja: .

Vezet me nje luge gjelle uje te nxeht, 50 gr sheqer dhe 1 prise krip i rrahim per 3 minuta me mikser. .

Perzim miellin me bakinin dhe e qesim te masa(1). .

Marrim nje tepsi 20 cm te rrumbullaket e mbulojme me leter per pjekje e qesim brumin dhe e lem te pjeket ne furre ne temperatur 180Grad pr 10 minuta. .

Nxerrim tepsin nga furra.

E largojme pandispanjen nga tepsia dhe e lem te ftohet. .

Zhelatinen e zbutim ne uje te ftohet.

Marrim nga limoni 1/3 e levores te bluar ne rende (limonin tjeter e lem anash se na duhet). Zhelatinen e shtypin ne nje tenxhere te vogel e nxehim e perzim deri sa te shkrihet. . 4 luge gjelle qumesht i qesim te zhelatina e perzim pastaj qumeshtin tjeter, levoren e limonit dhe sheqerin e mbetur.

Pastaj kremin e lem te ftohet deri sa masa te fillon te trashet. .

Kokrrate rrushit i pastrojme dhe i lem qe te kullohen. .

Pandispanjen e presim ne dy pjese dhe njeren pjese e vendosim ne nje tepsi qe ju largohet rrethi. .

Rrahim ajken dhe e qesim te kremi nga qumeshti. pjestn me te madhe te rrushit i perzim me 2/3 e kremit nga qumshti dhe kete e qesim mbi peten e pare. .

Vendosim peten tjeter mbi kremin dhe e ia qesim edhe kremin tjeter te mbetur dhe mbi ia qesim ne tere siperfaqen e dekorojm me rrushin e mbetur. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rrushe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëngu i qepës ndihmon të luftoni diabetin
Kekë të vogla me çokolad
 Torte e shishme me dy krema