Torte me  qokolad
Torte me qokolad

Torte me qokolad

Kuzhint.com

Përbërësit : 4 çokollatë te shkrirë 1/2 filxhan gjalpë i pakripur 1 lugë vanilje ekstrakt 4 vezë 1 3/4 filxhan sheqer pluhur 1/4luges kripë 1 filxhan miell të bardhë Pergaditja; Në një ene, shkrihet çokollata dhe gjalpi.

Shtojm ekstrakt vanilje. Hekim nga të nxehtit, dhe e derdhim në një tas të madh dhe e përziejem ngadal, Në një tas të mesem, tundim vezën me kripë, derisate behet shkum. Pastaj shtojm sheqer dhe e perziejm disa minuta më e gjatë. Përzierjen me vezë e qesim në përzierje te ftohur me çokollatë. ku shtojm miell dhe përzierje atë në mirë. Lyhet një nje tepsi me gjalp dhe miell lehtë, Ngroh paraprakisht mbi të 180 gradë dhe e vendosim tortën e përgatitur qe te pjeket. për 25-30 minuta. Hiq nga furrë të ftohtë Përbërësit për mbushjen: 2 gota qumësht 4 lug krem ​​i grurit 1 1/2 filxhan gjalpë temperatura e dhomës 1 filxhan sheqer pluhur 1 lug lëng limoni i freskët 1 lug alkool (raki, pije alkoolike, konjak, uiski), ose ekstrakt tuaj të preferuar Udhëzime për mbushja: Përdorni një 2 lug salcë pan. Shtojm qumësht dhe griz​​e gruri, dhevendosim ne në vlim për 2-3 minuta, duke e perzier herë pas here kështu që kjo nuk do tëngjitet. Pastaj e hekim nga zjarri dhe e leme mënjanë të ftohet. Në një tas të mesem, qesim gjalpin e zbutur, lëng limoni dhe ekstraktin tuaj të preferuar. dhe bejm përzierje te mirë. duke ia shutar edhe sheqerin pluhur, Shtojm kete mas te kremi i ftohur i grurit, dhe përziejm të gjithë mirë së bashku. Përhapim mmasen mbi tortën e ftohur. Përbërësit kremin çokollatë : 400 gr çokollatë 4 lug qumësht Në një en qesim çokollaten. shtojm qumësht, dhe formojm një mas çokollate të shkrirë. Heqim nga të nxehtit dhe derdhim mbi krem e rrafshojm pastaj e ftohim në frigorifer. Nga; suburbangrandma. com


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me qershi
Mufins me miellë misri nga tegatuajm
Kale frittata