Torte me qershia dhe çokolate
Torte me qershia dhe çokolate

Torte me qershia dhe çokolate

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 300 gr Sheqer
  • 450 gr Miell
  • 5 Veze
  • 1 Pako bakin
  • 200 gr Buter(gjalp)
  • 1 Pako sheqer vanille
  • 450ml Qershia te konservuara
  • 200 gr Cokolate per gatim
  • 50 gr Kakao
  • 2oo gr Cokolate me qumesht

Pergaditja:

Marrim nje ene te thelle aty hedhim sheqerin, miellin, kakaon, vezet, bakinin, gjysmen e gjalpit si dhe sheqer vanillen.

Gjalpi duhet te kete temperaturen e dhomes.

Cokolaten per gatim e coptojm dhe e shkrim se bashku me gjysmen e mbetur te gjalpit.

Kete mase e hedhim te ena me miell dhe e perzim me mikser tere masen.

Marrim nje tepsi 28 cm e lyejm me vaj dhe e hedhim aty gjysmen e brumit pastaj qershiat e kulluara i shperndajm neper siperfaqen e brumit dhe ne fund ia hedhim edhe brumin tjeter te mbetur.

Ne temperatur 175 Grad te pjeket torta per 45-50 minuta. (shiko qe mos te digjet siper)

Pasi te jete pjekur e largojme nga furra e lem te ftohet dhe siper e lyejm me 200 gr cokolate te shkrire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qershia  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëngu energjik për shëndet
 Biskota me miellë kokosi
Pije magjike qe menjanon celulitin