Torte me qershi
Torte me qershi

Torte me qershi

Kuzhint.com

Përbërësit -500gr. qershi -200gr. miell -100gr. sheqer -130gr. gjalpë -2 vezë -2 të verdhat e vezëve -1 peciv, dhe - levoren e 1 limoni e grire imet PERGATITJA Lahen qershite ju hiqen berthama me kujdesin me te madh qe mos te prishet forma e qershise,,, I sperkasim me një lugë gjelle sheqer dhe lereni te kullojne mire qeshite per reth 10 min ne nje kullojse ( duhet te kullojn mire ) Ne nje tas hedhim sheqerin vezet ( te gjitha ),, i rrahim fort shtojm,, lëvore limoni,, Pastaj shtoni miell me peciv, gjalpin I perziejme ne mix per disa min,,, Hedhim perzierjen ne nje tepsi te lyer me vaj dhe sperkat me miell (26cm diametri tepsis ) Vendosim qershite siper tortes ( shih foton per orjentim ) Picet në furrë në 180 gradë për rreth 30min. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qershi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me qokollad dhe manaferra
Shurupet nga bimët mjekësore
Pije e ngroht me nutella