Torte me puding
Torte me puding

Torte me puding

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 gr Margarine, 200 gr Sheqer, 250 gr Miell, 4 Ve, Gjysem pako pecive (bakin), 2 Pako puding me shije vanille, 750 gr Qumesht, 120 gr Sheqer, 600 gr Schmand, 2 Kompot qershiash ne kavanoz, 36 gr Puding me shije vanille ose Tortenguss

Pregaditja e recetës :

Nga margarini, sheqeri, mielli, vezet dhe peciva e bejme brumin.

Pastaj e derdhim ne tepsi te lyer me vaj.

E shtrim mire dhe e vendosim ne furren e paranxehur 200 Grad 10 deri 15 minuta qe te piqet.

Perderisa eshte duke u pjekur brumin ne furre, marrim pluhurin e pudingut, qumeshtin dhe sheqerin i hedhim ne nje tenxhere dhe pergadisim pudingun.

Pasi te jete gati pudingu e largojme nga zjarri dhe ia hedhim schmand-in.

E perzim me tel kuzhine tere masen.

Nxerrim tepsin nga furra dhe ia hedhim tere masen e parapergaditur e rrafshojme mire dhe prap e vendosim tepsin ne furre per 10-15 minuta.

Te largohet nga furra per tu ftohur.

Kompotin e qershiave e kullojme.

Hedhim siper tortes qershiat e kulluara ndersa me lengun e tyre e hedhim ne tenxhere e perziejme me pudingin dhe e ziejme deri sa te trashet masa.

Pasi te jete trashur e largojme nga zjarri dhe e hedhim siper qershiave qe i kemi vendosur siper tortes. (Nese masa duket shume e trashe mund ti shtoni uje deri sa te arrine masen e deshiruar).

Nese perdorni pakot nga tortenguss, pergaditjen e beni siq shkruan ne pako.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë fantazi
Kuleqë me petë
Qofte me pilaf