Torte me petë të gatëshme
Torte me petë të gatëshme

Torte me petë të gatëshme

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 paketim kore të gatshme për torte,

50 gr nisheste,

4 lugë sheqer,

100 gr çokollatë të bardhe,

150 gr margarinë,

mermellad qershie, te tretur me sok qershie

Pergaditja;

Në nje gote qumështit e coptojmë çokollatën e bardhë dhe e lëmë të shkrihet çokollata dhe të vlojë dhe

në atë masë e qesim nishesten e tretur dhe e përziejmë vazhdimisht që të mos bëhet kokrriza deri sa të trashet masa.

Pastaj e përziejm me mikser margarinen në temperaturë dhome me sheqer pluhur derisa të bëhet i njëtrajtshëm dhe

e përziejmë me çokollatën e bardhë.

Renditja e tortes;

Mirret një kore dhe lyhet së pari me mermelladqershie dhe prapë peta tjeter dhe

kështu derisa të hargjohen petët lyet siper me kremin me qokollad te bardh dhe

e zbukurojm si ne foto pastaj torta vendoset të ftohet dhe pritet në forma te deshiruara.

ju beft mire nëse e gatuani!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gateshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maske per fytyre me aspirine
Bëjeni vetë pijen me elektrolite
Lëngu i qepës ndihmon të luftoni smundjen e diabetit