Torte me molla dhe me karamel
Torte me molla dhe me karamel

Torte me molla dhe me karamel

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 filxhan vaj,

1 lugë çaji vanilje,

1 gote miellë,

Sheqer 1 filxhan,

Kripë 1 lugë çajit,

1 lugë çaji kanellë,

1 gota mollë te copëtuara ne kube,

1 filxhan arra ose lajthi te coptuara me thik.

Për lustër:

1 filxhan sheqer,

3 lugë gjalpë,

1 filxhan hoplla te embelsires,

1 lugë çaji vanilje.

Pergaditja;

Paraprakisht ngrohim furren ne maximum dhe en anen tjeter thyejm vezet se bashku em sheqerin dhe i rrahim me mixer deri sa masa te fryhet pastaj shtojme vajinmarrim mollen e qerojme dhe e presim ne kube dhe i hedhim ne perberje duke i hedhur edhe arrat e coptuara kanellen gjys pecive, miellin edhe tere berberjen e gatuar e hedhim ne nje tepsi katrore te lyer me gjalp e pjekim per 15 min ne temp 150 grad.

Ne anen tjeter pergadisim karamelin ne kushte shtepie hedhim ne tenxhere sheqerin dhe gjalpen dhe e perziejm der sa sheqeri te marre ngjyre kafe kujdes se mund te shkrumohet pastaj shkojm ngadal duke ia hedhur hupllen dhe duke e perzir qe mos te kirstalizohet ia hedhim embelsires siper dhe e mbulojme em foli per 10 min.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  torte  molle  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca Djegës Turshi
Përdorime të rëndesishme të gjalpit të kakaos
Biskota të mbushura me çokollad