Torte me molla dhe limon
Torte me molla dhe limon

Torte me molla dhe limon

Kuzhint.com

Perbersit; *4 veze *150 gr gjalpe *1 peciv *150 gr sheqer pluhur *250 gr miell (nese ka nevoj edhe me shume mell ose me pak vetem duhet ta shikosh brumin se a eshte i holl si per torte! *4 molla *1 limon *4 lug gjem molle *3 lug uje Pergaditja; Brumi duhet te jet sikur per revani i holle! Ne nje ene qesim gjalpin gjysem te zbutur dhe e perziejm me sheqer dhe vanil me nje tel kuzhine, pastai ia shtojm vezet dhe prap e perziejm dhe ne fund ia hedhim millin e perzier me peciv kore limoni dhe te gjitha se bashku i qesim ne tepsi te lyer me gjalp, Qerojm mollet ia hekim farat dhe i presim ne kater copa ku pastaj qdo cop e prejm ne feta te holla dhe bejme renditjen mbi torte derisa te perfundojm me mollat(Per qdo paqartsi shih foton) Marrim nje limon e ndajm per gjysem dhe e shtrydhim lengun vetem mbi te gjitha mollet qe jan te renditura ne torte. E pjekim ne temperatur 180 grad deri sa te merre nje ngjyre e jekim nga furra dhe siper ia hedhim shurupin e pergaditur me 4 luge gjeme molle dhe 3 luge uje dhe prap e fusim ne furre edhe per 5 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  molla  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Oriz me bizele
Losion sherus për ata qe kan problem me renjen e flokëve
Ngjyra e gjuhës tregon për sëmundjet