Torte me molla,arra dhe puding
Torte me molla,arra dhe puding

Torte me molla,arra dhe puding

Kuzhint.com

Perberesit per pudingun:

175 ml Qumesht,

2 Lugë gjelle ekstrakt vanille,

50 gr Sheqer,

2 Lugë gjelle niseshte,

Perberesit per brumin:

100 gr Sheqer,

75 gr Gjalp i bute,

150 gr Miellë,

2 Lugë qaji peciv.

Perberesit per mbushjen me molla dhe arra

50 gr Sheqer,

3-4 Molla te qeruara dhe pa fara te prera ne 4 pjese,

75 ml Uje,

75 gr Arra te coptuara,

Per servimin mund te merrni krem shllagu ose ajke.

Pergaditja:

Per pudingun e vanilles marrim te gjithe perberesit i perzime ne tenxhere dhe pastaj e vendosim mbi zjarre te vloj.

Kur te trashet e derdhim ne nje ene te lyer me gjalp duke e mbuluar me folie plastike dhe e lem te ftohet deri sa te forcohet masa.

Perberesit per mbushjen i qesim ne nje tigan dhe e vendosim mbi zjarre te zihen deri sa uji te avullohet pastaj e lem masen te ftohet.

Per brumin marrim gjalpin e rrahim me sheqerin pastaj ia hedhim nje nga nje vezet. ia shtojme miellin e perzier me peciven dhe e derdhim brumin ne nje tepsi 20 cm te mbuluar me leter per pjekje.

Pudingun e vanilles e presim ne katrore dhe me kujdes i vendosim mbi brumin.

Ia qesim me luge gjelle edhe masen me mollet duke e perzier pastaj me nje luge qaji masen me molla, pudingun dhe brumin.

Te pjeket ne temperatur 180 Grad.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  molla  arra  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjellë rahoveciane
Vetit kurative te mushmollës
Petulla te shpejta me sheqer