Torte me malina dhe kokos
Torte me malina dhe kokos

Torte me malina dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 400 gr Malina te fresk

  • 225 gr Sheqer

  • 200 gr Gjal

  • 4 Veze

  • 325 gr Miell

  • 1 Pako pecive

  • Levora e gerryer e nje limoni

  • 125 ml Qumesht

  • 125 gr Kokos

Pergaditja:Rrahim vezet me sheqerin dhe gjalpin me mikser.

Perzim miellin, peciven dhe levoren e limonit dhe ngadal e hedhmi te masa me vezet duke e perzier me kujdes dhe ne fund ngadal ia shtojme edhe qumeshtin. Lyejme tepsin me vaj dhe e derdhim brumin aty pastaj siper brumit ia hedhim kokosin dhe ne fund malinat. Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 25 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  malina  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me dy kreme per ditelindje
Embelsir me çokolad dhe kokos
Biskota-vegjetariane me kokos