Torte me limon
Torte me limon

Torte me limon

Kuzhint.com

Perbersit:

250 gr sheqer,

200 ml lengë portokalli,

300 gr miellë,

1 pako bakin,

leng te nje limoni,

200 ml vaj (me vaj torta behet me e lengshme).

Per glasur:

200 gr sheqer pluhur,

1 Leng limoni.

Pergaditja:

Ngrohim furren ne 200 grad.

Levoren e nje limoni e grryejm imet.

Vezet me 250 gr sheqer i rrahim mir deri sa te behet kremi i trash. 200 ml vaj, gjysme leng te limonit dhe 200 ml leng portokalli e qesim te kremi me vez.

Levoren e limonit te grryer e perziejm me miell dhe bakin dhe pastaj e derdhim mbi masen e me siperme.

Brumin e pergaditur e derdhim ne nje tepsi dhe e vendosim ne furr per 50-55 minuta.

Duhet torten ta mbulojm me folie sepse siperfaqja e tortes mund te behet e erret gjat pjekjes.

Per glasur marrim lengun e nje limoni dhe e perziejm me 200 gr sheqer pluhur deri sa te fitohet mir masa e bardh dhe pasi te jet torta e ftohur mir e qesim tere masen mbi.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem dhe banane
Speca të kuqë turshi
Turshi te perziera