Torte me kreme vanilje Nga tegatuajm.com
Torte me kreme vanilje Nga tegatuajm.com

Torte me kreme vanilje Nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Gatimi dhe receta eshte nga tegatuajm. com

Perberesit:

 • 4 Veze
 • 250 gr Sheqer
 • 200 ml vaj
 • 200 ml Leng bananesh
 • 3 Luge gjelle kakao
 • 300 gr Miell
 • 1 Pako bakin

Per kremin;

 • 1 L qumesht
 • 2 Pako puding me shije vanille
 • 250 gr Gjalp
 • 200 gr Sheqer pluhur

Per dekor:

 • 100gr Cokolate ne rende

Pergaditja:

.

Vezet i rrahim me sheqerin me mikser pastaj ia shtojme vajin dhe leng bananesh.

Perzime miellin, kakaon dhe bakini dhe i qesim te masa me vezet dhe i perzim mire deri te bashkohen perbersit.

E derdhim brumin ne tepsi dhe e lem ne temperatur 180 Grad te pjeket ne furre per 20-25 minuta.

Nga qumeshti pergaditim pudingun dhe e lem te ftohet.

Rrahim gjalpin me sheqer pluhurin dhe e perzim me pudingun e pergaditur.

Pudingun e derdhim mbi torten e ftohur duke e mbuluar siper torten. E dekorojm me cokolate te coptuar ne rende. Servirimin e kesaj embelsire e bejme me boronica edhe me disa banane te prera ne feta.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kreme  vanilje  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me ullinj
Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit
Kollpite me mish te grire