Torte me kremanga Drita Shefketi
Torte me kremanga Drita Shefketi

Torte me kremanga Drita Shefketi

Kuzhint.com

Pandispanja ;

3 veze, 12 luge sheqer,

12 luge vaj,

12 luge uje,

12 luge miellë,

Filli i bardhe;

1 l qumesht,

7 luge nisheste,

7 luge sheqer,

Shtresa e tret;

1l langë te pemeve (sipas shijes),

2 pudinga me kakao,

6 luge sheqer.

Shtresa e fundit ;

Shllage i pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako arra per dekor.

Pergaditja;

Ne fillim pergaditim pandispanjen me te gjithe perbersit e me siperm dhe e pjekim ne temperatur 180 grad nderkoh pregadisim fillin

Fillin e bardhe;

Marrim nje tengjere aty qesim qumshtin pastaj perbersit e tjer i perziejm mire dhe e vendosim ne pan (zjarre) qe te ziej duke e perzier vazhdimisht me tel kuzhine qe mos te na ngjitet dhe mos te na behet gruda.

Pasi te jet zier dhe trashur e largojm qe te ftohet.

Shtresa e tret;

Edhe ketu marrim nje tengjere ku ne te qesim soke te pemve i perziejm me 2 pudinga dhe 6 luge sheqer dhe e ziejm njejt sikurse e kemi zier fillin e bardhedhe elem edhe kete qe te ftohe

Pasi te jet pjekur dhe ftohur pandispanja bejmrenditjen si ne foto ku mbi pet qesim ne fillim fillin e bardhe, pastaj siper ia qesim edhe pudingen me kakao dhe ne fund ia qesim shllage te pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako dhe e dekorojm me copza te arrave;


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  drita  shefketi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Njoki carbonara
Salmon me senf dhe patate
Pije freskuese ne kushte shtepije (limonad)