Torte me kikirika
Torte me kikirika

Torte me kikirika

Kuzhint.com

Torte me kikirika

Perbersit per kremin:

=550 ml ajke e embel,

=320 gr cokollate per zierje,

=150 gr cokollateme qumesht,

=100 gr kikirik te pjekur dhe te grir.

Perbersit per pandispanjen:

=4 vezë,

=4 luge ujë,

=100 gr sheqer,

=85 gr miellë,

=35 gr nisheste,

=20 gr kakao,

=1 pluhur per pjekje,

==Shurupi:

=6 luge sheqer,

300 ml qumesht.

Udhezimet:

Se pari zihet kremi.

Ne nje ene qitet ajka e embel dhe ngrohet.

Kur te jete ngrohur mjaftueshem (jo te vloj) largohet nga zjarri, i shtohet cokollata e coptuar dhe perzihet derisa te shkrihet cokollata.

Kur tretesira te jete ftohut i qesim cokollatezat toffife te coptuara dhe e perziejme.

Ky krem lihet te ftohet per 3 ore ne frigorifer

Pastaj i shtohen kikiriket e coptuar dhe e perziejme.

Ndajme te verdhat nga te bardhat e vezeve.

Te bardhat tunden me sheqer ne shkume te forte, pastaj shtojme ujin dhe te verdhat nje nga nje duke e perzier.

Pastaj shtojme miellin me pluhurin per pjekje, kakaon dhe nishesten dhe perzihet tani me luge.

Masen e qesim ne kallep te lyer dhe te mbuluar me leter per pjekje me madhesi 24 cm per 20 minuta ne 180 grade.

Pasi te jete pjekur dhe ftohur e largojme embelsiren nga kallepi dhe e prejme ne 4 shtresa te njejta ( mundet edhe me pet te gateshme me u maru).

Per shurupin e karamelizojme sheqerin (e nxehim ne ene derisa te shkrihet sheqeri dhe te merr ngjyre te kuqrremt), dhe pastaj i shtojme qumeshtin dhe e perziejme derisa te shkrihet masa e sheqerit e ngurtesuar e cila me vlimin e qumeshtit shkrihet teresisht.

Shurupi lihet te ftohet.

Me kete qumesht te karamelizuar (shurupin) e lagim shtresen e pare te tortes, pastaj 1/3 e kremit, pastaj shtresa e dyte e tortes lagim me shurupin e pastaj e kremit dhe pastaj shtresa e trete dhe shurupi e pastaj kremi i mbetur.

Pastaj torta lyhet me kremin e mbetur me qokollade persiper.

Torta duhet te qendroj per 3 ore ne frigorifer dhe pastaj te sherbehet.

Ju befte mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kikirika  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rafaelo prej patateve
Pogaçe  me form te lules  nga Alba.
Dobitë e vajit të hithrave