Torte me keksa dhe krem karamel
Torte me keksa dhe krem karamel

Torte me keksa dhe krem karamel

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 vezë të tëra, 200 g sheqer + sheqer vanilje, 1 Pluhur pjekje , 100 ml vaj, 250ml Qumësht , 300 g miell , 2 lugë kakao

Pregaditja e recetës :

Ne fillim rrahim vezët së bashku me sheqer, pastaj ne te derdhim vajin e dhe e perziejm mire.

Perziejm miellin me kakao dhe pluhurin per pjekje me qumësht dhe i përziejm te gjitha tek vezët.

Masen e pregaditur e hedhim mbi një tepsi te lyer me gjalp dhe te shtruar me leter per pjekje dhe e pjekin në një furrë te parangrohur në 180 gradë për rreth 30 minuta.

Për pregaditjen e kremit nevojiten : 2 buding vanilje, 1/2 e l se qumështit, 150 g gjalpë, 2 Sheqer vanilje.

Ziejm pudingun sipas udhezimeve ne pako me qumedht pastaj ia shtojm gjalpin dhe vaniljen 2 pako me biskota ( Biskotat te shtypen në copa më të mëdha)

Shtresa e fundit : 1 gota krem karamel, 200 g gjalpë, perziejm krem ​​karamelin e trashë dhe e qesim në gjalpë të nxehtë.

Pergaditja : Ne nje tepsi vendosim pandispanjen dhe siper saj vendosim pudingun e ngrohtë menjëherë duke e derdh mbi tortën e ftohtë pastaj i vendosim keksat e grimcuara mbi krem dhe ne fund ia qesim edhe shtresen me krem ​​karamel dhe ne fund e përfundojm me feta të zgjatura me çokollatë.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  keksa  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me dy ngjyra
LLazanje italiane
Salce me Salmon