Torte me kajsia
Torte me kajsia

Torte me kajsia

Kuzhint.com

Perbersit;

-600 gr kajsia( te prerane gjysem)

-200 gr miellë,

-150 gr sheqer ( sheqeri sipas deshires ),

-70 gr gjalp ne tepm ambjenti,

-1 gote uje me qumeshte,

-1 kokerr vez ( mund te perdoni dhe me shume ),

-50 gr qokollad ne rende,

-1 pako peciv,

-1 luge kafe me vanilje,

-kanell sipas deshires,

-sheqer pluhur per zbukurim.

Pergaditja:

Marim vezen sheqerin gjalpin dhe i rrahim deri sa krijojm nji shkum te leht ku shtojm nga pak miellin majan vaniljen 50 gr qokollad ne rende dhe qumshin deri sa te kemi krijuar nji mase jo shume te trash e jo shum te holle.. Marim nji tepsi qe hapet anesh dhe lyejm me pak vaj e miell qe masa kremose te mos ngjisi dhe marim kajsia( te prerane gjysem dhe i hedhim mbi masen kremoze qe kemi ber duke i rendit si ne foto siper tortes ton deri sa te kemiperfundu pastaj e vendosim ne furre me tepmeratur 180 grad per 30 - 40 min mbasi te eshte pjekur siper e zbukurojm me kanell dhe sheqer pluhur.

Ju beft mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kajsia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Mufins me çokolate
Katër kile në katër ditë
Buke panda