Torte me kafe
Torte me kafe

Torte me kafe

Kuzhint.com

Perberesit 5 veze, 200 gr gjalpe, 250 gr sheqer, 1 dl qumesht, 250 gr miell, 1 pluhur per pjkeje, 1 luge kakao KREMI 180 gr qokollate e bardhe per zierje, 1 dl qumesht, 2 te verdhe te vezeve, 140 gr sheqer, 150 gr gjalpe, 100 gr arra te bluara, 50 gr sheqer pluhur. Qokollad te shkrir dhe kafe te bluar per dekorim Pergaditja Te bardhet e vezeve ndahen nga verdhat e vezeve dhe tunden derisa te fitohet nji shkume e forte.

Ne nje ene tjeter tunden te verdhat e vezeve me gjalpe dhe sheqer dhe shtohet gradualisht qumshti dhe mielli i perzier me pluhur per pjekje dhe tunden gradualisht me mixer.

Ne kete mase te tundur shtohen te bardhat e vezeve te tundura ne shkume dhe perzihet pastaj ngadale me tel kuzhine.

Masa e fituar ndahet ne dy pjese dhe njeres pjese i shtohet nji luge kakao.

Kjo mase derdhet ne kallepin per embelsira ne forem katrore te mbuluar paraprakisht me leter per pjekeje dhe piqet ne temperature 200 grade dhe njesoj piqet edhe pandispnja e verdhe. KREMI: Ne nje ene perzihet qokollata e grimcuar dhe qumshti dhe te verdhat e vezeve dhe sheqeri dhe zihen ne avull duke i perzier gjate tere kohen derisa te fitohet nji mase kompakte dhe ne kete mase shtohen edhe gjalpi dhe arrat dhe perzieht mire.

Mbi pandispanjen ngjyre kafe te pjekur shtrhet masa e zier me qokollatete bardhe dhe mbi te vendoset masa tjeter e verdhe dhe prap masa me qokollad te bardhe qe e keni nda ne dy pjes ku mbi te hidhet nje shtres pluhur e kafesper dekorim.

Pasi te ftohet prtitet ne katrore. ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasta (makarona) me zarzavate
Torte me çokolate dhe boronica
Biskota me kakao dhe kokos