Torte me jogurt dhe portokaj
Torte me jogurt dhe portokaj

Torte me jogurt dhe portokaj

Kuzhint.com

Perberesit: 9 Portokaj 3 Limone 125 gr Gjalp (buter) 4 Ve 380 gr Sheqer 500 gr Jogurt i trash 400 gr Griz Nje pako sheqer vanille Nje pako peciv Pak kanell Pergaditja: Grryejme levoren e 3 limoneve dhe 3 portokajve.

Nga 6 portokajt e tjere marrim lengun e tyre (350 ml) ndersa nga lengu i limoneve marrrim 150 ml. 125 gr Gjalp e lem te shkrihet. 4 ve, 180 gr sheqer, pak krip i rrahim me mikser 5 minuta.

Ia shtojme 500 gr jogurt, gjalpin, gjysmen e levoreve te portokajve dhe te limoneve si dhe nga 4 luge gjelle leng portokalli dhe leng limoni.

Perziejme mire masen dhe ne fund ia shtojme grizen e perzier me nje pako pecive te perzier. Masen e pergaditur e hedhim ne nje tepsi te rrumbullaket 28 cm te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad per 35-40 minuta. Hedhim ne tenxhere sheqer vanillen e perziejme me lengun e mbetur te portokallit dhe limonit si dhe leverone e mbetur te tyre si dhe pak kanell dhe e lem te vloj mbi zjarr.

Shpojme torten disa here dhe e sperkasim me sherbetin e nxeht te pergaditur me pare.

Torta duhet te mbulohet dhe ashtu e mbuluar te qendroj 2 ore.

Ne pjate te servohet me ajke te rrahur. Fotos: Matthias Haupt Quelle: www. essen-und-trinken. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  jogurt  portokaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta me ujë, efikase për të rënë në peshë
Kulaqë te mbushura me spinaq dhe djathë kaqkavallë
Torte ditë e natë