Torte me grize dhe jogurt (recete turke)
Torte me grize dhe jogurt (recete turke)

Torte me grize dhe jogurt (recete turke)

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr Grize 3 Ve 180 gr Sheqer 200 gr Jogurt 200 ml Vaj Nje pako pecive Nje luge gjelle miell 100 gr Arra te coptuara 750 gr Sheqer Nje luge qaji leng limoni Pergaditja: Rrahim vezet duke i perzier me jogurtin, vajin dhe 180 gr sheqer.

Miellin e perzier me peciven e shtojme tek masa me vezet duke e perzier me tel kuzhine.

Hedhim edhe grizen dhe krejt ne fund ia shtojme edhe arrat e coptuara.

Masen e perzier mire e hedhim ne tepsi te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre qe te pjeket ne temperatur 160 Grad per 50 minuta.

E largojme nga furra tepsin e sperkasim me pak uje siper dhe e lem te ftohet. 750 gr sheqer dhe 750 ml uje i hedhim ne tenxhere dhe i lem te zihen mbi zjarr 10 minuta.

E largojme mbas 10 minutave nga zjarri ia hedhim lengun e limonit dhe e lem pak te ftohet.

Sherbetin e pergaditur e hedhim siper tortes dhe e lem te ftohet.

Presim torten ne katrore dhe e dekorojme me arra te coptuara kur ta servojme ne pjate. Quelle: www. eatsmarter. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  grize  jogurt  recete  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare
REVANI me GRIZ
Disa mënyrat natyrale për mirëmbajtjen e duarve