Torte me gjem kajsie
Torte me gjem kajsie

Torte me gjem kajsie

Kuzhint.com

Perbersit; 2 vezë 10 lugë sheqer 8 lugë miell 4 lugë bollgur 1Pluhur pjekje 10 lugë qumësht 7 lugë vaj 2 lugë pluhur kakao Sherbeti: 400 ml mllijeka 2 lugë sheqer 4 lug sheqer vanilje Shtresa e siperne: 5 lugë gjem kajsi 1 shllag krem dhe 1 filgjan qumesht i perziejm se bashku. Përgatitje Përbërësit për korei perziej te gjita se bashku duke filluarqe nga veza, dhe kete përzierje, e derdhim në tepsi te shtruar me, fletë per pjekje dhe pjekim per 30 minuta në 200 gradë. Tortës se pjekur menjëherë i qesim qumësht të ftohtë në të cilën e kena perzi me par me sheqer vanilje. Tortën e ftohur e lyejm siper njeher me gjem kajsie pastaj ia vendosim edhe shtresen tjeter me shllag krem te bardhe dhe dhe e leme qe te ftohet.

Nga;domacica. com


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gjem  kajsie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Pasta me sos dhe perime
Kadaif me muhalebi
Le ta shikojm se sa gram apo ml ka një gotë