Torte  me dy krema nga Hajrije Sinani
Torte me dy krema nga Hajrije Sinani

Torte me dy krema nga Hajrije Sinani

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 ve dhe 1 peciv, 1 gote te ujit sheqer, 1gote qumshte, 1 gote vaj, 15 lug te gjelles me mille

Pregaditja e recetës :

Ne fillim rrahim vezet me sheqer derisa mas te dyfishohet pastajia shtojm perbersite tjer duke i perzier dera te bashkohen te gjithe mire.

Masen e fituare qesim ne tepsi dhe e pjekim ne 180 grad.

Peta mbasi te pjeket e ndajm ne dy pjes te barabarta me nje thike.

Flli me arom vanilje :

1 liter qumsht 2 pudinka te vanilles dhe sheqer sipas shijes I ziejm se bashku derisa te trashet masa ​Flli me arom dredheze :

1 liter qumsht 2 pudinka te dredhzes dhe sheqer sipas shijes I ziejm se bashku derisa te trashet masa

Renditja : me fillim i rendisim petaen dukei lyer me pudink siper me krem te vanilles siper keti kremit qesim edhe ate te dredhzes dhe prap peten e dyt ja qesim siper dhe prap e lyej me dy pudinkat si ne rastin e pare due e rrafshuar mire dhe e vendosim ne frigorifer qe te mpiksen pudingat.

Ju beft mire nese e pergaditeni.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krema  hajrije  sinani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me qokollad
Gjellë me presh dhe selino
Toptha te mbushur me qershia