Torte me biskota  tiramisu
Torte me biskota tiramisu

Torte me biskota tiramisu

Kuzhint.com

Perbersit;

5 te bardha te vezes,

2 te verdha te vezes,

5 luge miellë,

6 luge sheqer,

2 luge kakao,

2 luge vaj,

1 luge leng limoni,

1 luge e vogel sode bikarbone,

Pak krypë,

Nje paketim (biskota me te cilat behet tiramisu).

Perbersit per shurupin:

200 ml uje,

2 luge sheqer,

Nje luge rum.

Perbersit per kremin:

500 ml qumesht,

3 te verdha te vezes,

3 luge sheqer,

4 luge nisheste,

2 qese sheqer vanilje,

200 gr margarine,

Perbersit per glazuren:

100 gr qokollate per gatim,

2 luge vaj,

1 luge qumesht.

Pergaditja:

Tunden te bardhat e vezes me pakk krip derisa te behet nje shkume e forte dhe pastaj shtohet sheqeri duke e perzier vazhdimisht.

Pastaj shtohen edhe dy te verdhat e vezes duke eperzier me luge dhe pastaj shtohet mielli i perzier me sode bikarbone dhe kakao dhe vaji.

Nga keta perbers behet brumi i cili gjysma e tij qitet ne kallep 20 x15 te lyer me vaj dhe te permillur dhe mbi kete shtrese te brumit qiten pishkotat ne krejt siperfaqen dhe pastaj pjesa tjeter e brumit mbi pishkota dhe futet ne furre te nxehte 180 grade dhe piqet 30 minuta.

Gjate kesaj kohe pergaditet filli:

Perzihen te verdhat e vezes me sheqer dhe sheqer vanile dhe i shtohet nishestja dhe pak qumesht dhe perzihet mire.

Pjesa tjeter e qumshtit vihet te vloj dhe pasi vlon e qesim perzierjen e te verdhave te vezes dhe duke e perier vazhdimisht derisa te trashet.

E largojme nga zjarri dhe ia shtojem margarine e zbutur me pare dhe e perziejme mire dhe pasi te kompaktesohet masa e leme te ftohet pak.

Shurupin e ziejme dhe pasi te ftohet e lagim pandispanjen e ftohur me biskotat dhe siper qesim krejt kremin e vaket dhe e leme ne frigorife derisa te ftohet mire.

Shkrihet edhe qokollata me dy luge vaj dhe nje luge qumesht dhe ia qesim persiper pasi te jete ftohur mire pandispnja dhe e dekorojm me qokolladre grryer dhe krem,

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  biskota  tiramisu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Spinaq ne furre me kaqkavall
Biskota me fiq të thata
SELINO diçka më shumë për këtë bime