Torte me biskota dy ngjyrëshe
Torte me biskota dy ngjyrëshe

Torte me biskota dy ngjyrëshe

Kuzhint.com

Përbërësit:

2 pako biskota me kakao,

2 pako biskota pa kakao.

Për krem shantin;

-2 te bardha vezë,

-2 paketa shanty,

-2 gota uji me qumësht,

Për çokollaten:

-1 paketë çokollatë pluhur,

-2 gota me qumësht,

Për lyerjen e biskotave,

Qumesht sa të lyhen biskotat.

Përgatitja :

Përgatja e çokollata e shkrirë

Në një enë hedhim qumështin dhe pluhurinë çokollatës.

E lëmë në zjarre deri sa të bëhet si çokollate e shkrirë

Si përgatitet krem shanty

Fillimisht do të përgatisim kremin e shantit ku në një enë të thellë ose në enën e kombinatit tuaj hedhim, qumështin të bardhat e vezëve dhe pluhurin shanty.

E punojmë deri sa të bëhet një krem i lidhur.

Përgatitja e tavës;

Taves do t’i shtrojmë qese guzhine dhe shtrimi i biskotave do të jetë mbi të.

Fillojmë që të lyejme biskotat në qumësht dhe t’i rreshtojmë në taven ku do t’a bëjmë.

I renditim biskotat duke i zhytur në qumësht.

Mbasi kemi mbaruar së shtruari rendin me biskotat kafe do të shtrojmë një shtresë krem shanty.

Do të shtrojmë në rendin e dytë biskotat e bardha dhe këto do t’i zhytim në qumësht dhe sipër biskotave do t’i shtrojmë kremin e shantyt(shihni fotot).

Keshtu do të vazhdoni deri sa të mbarojnë biskotat.

Me krem shantyn e mbetur lyeni edhe pjesën siper të biskotave.

E vendosni taven në frigorifer deri sa të mpikset.

Kur t’a nxjerim për t’u servirur do t’i shtrojme çokollaten e përgatitur si më siper.

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  biskota  ngjyreshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Roladë mozaik
Embelsir me mak
Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.