Torte me banane dhe salce karameli
Torte me banane dhe salce karameli

Torte me banane dhe salce karameli

Kuzhint.com

Perberesit per brumin: 3 Banane 4 veze 150 gr Miell 250 gr Sheqer 250 gr Gjalp 1 Luge qaji pecive 1 Pako sheqer vanille Perberesit per salce karamelin: 200 gr Gjalp 200 gr Sheqer 300 ml Ajke Pergaditja: Bananet i qerojme dhe i presim.

I hedhim ne tigan dhe i zim me pak uje pastaj i bejme pure. Perderi sa jane bananet duke u zier rrahim gjalpin me sheqerin pastaj ia shtojme vezet nje nga nje dhe sheqer vanillen duke e rrahur masen vazhdimisht. Miellin bashkojme me peciven pastaj e bashkojme me bananen dhe te gjithen e qesim te masa me gjalpin.

Perzim masen deri sa te bashkohen perberesit dhe e qesim ne tepsi te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 150-180 Grad per nje ore (te pjeket ngadal ne menyre qe te mos digjet). Per salce karamelin shkrim gjalpin pastaj ia shtojme sheqerin dhe e zim.

Kur masa te merr ngjyre kafeje ia shtojme ajken e perzim mire salcen dhe e largojme nga zjarri. Torta duhet e jete e ftohur si dhe ne pjate te servohet se bashku me salcen. Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  torte  banane  salce  karameli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me biskota  tiramisu
Kek  me kakao
Torte me ajke