Torte me banane dhe qokollad
Torte me banane dhe qokollad

Torte me banane dhe qokollad

Kuzhint.com

Perbersit:

Per brumin:

*100 gram qokollad per gatim(te jet e bluar)

*80 gram buter

*80 gram sheqer

*1 pako sheqer vanill

*5 te kuq te vez

*5 te bardh te vez

*200 gram lejthia te bluara

*1 lug qaji bakin

Per masen mbi brumin e pjekur:

*600 ml ajke

*1 pako Dr.

Oetker Paradiescreme nga vanilla

Per krem qokolladen:

*100 ml ajke

*150 gram qokollad per gadit

Pergaditja:

Marrim te gjitha perbersit per brumin i vem ne nje en dhe i rrahim me mikser.

Pastaj te bardhet e vezeve i rrahim dhe ngadal ia shtojm mases se brumit.

Masa e brumit eshte per nje tepsi te rrumbullaket(26 cm).

Pasi te jet ngrohur mire furra ulim temperaturen ne 175 grad dhe e lem te piqet per 25 minuta.

Pasi te jet pjekur e largojm nga furra dhe e lejm te ftohet mir.

Per masen mbi torte marrim ajken dhe e rrahim me nje pako nga Dr.

Oetker Paradiescreme nga vanilla.

Marrim torten qe eshte ftohur fillojm e lyejm pak me kremin dhe pastaj vendosim bananet e prera per se gjati ne form rrethore kur te jemi gati me bananet mbulojm gjith siperfaqen me kremin e mbetur.

Qokolladen e shkrim bashk me ajken dhe e lejm te ftohet (kurrsesi te mos jete e nxeht sepse prish kremin).

Pasi te jet ftohur mir e mbulojm tere siperfaqen e tortes. (Shih ne foto)


Fjalet kyqe : embelsira  torte  banane  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Turshi te perziera ne kushtet e shtepis
Soda e bukës apo pluhuri për pjekje? Cila është më e mirë?
Si te gatuajm buke shtepie