Torte me banane,çokolate dhe kokos
Torte me banane,çokolate dhe kokos

Torte me banane,çokolate dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit per nje tepsi te rrumbullaket 16 cm:

 • 125 gr Margarine
 • 75 gr Sheqer
 • 2 Banane
 • 200 gr Miell
 • 2 Luge qaji pecive
 • 75 gr Kokos
 • 75 gr Cokolate e coptuar jo edhe shume imet
 • 100 ml Qumesht

Pergaditja:

Rrahim margarinen me sheqerin me mikser 2-3 minuta.

Bananet i qerojme dhe i presim ne katrore te vegjel dhe i qesim te margarini.

Perzim miellin me peciven dhe kokosin dhe i hedhim te margarini dhe ne fund ia shtojme qumeshtin dhe cokolaten duke e perzier masen mire.

Mbulojme tepsi me leter per pjekje dhe e derdhim brumin aty.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 45 minuta (shiko me piru nese eshte pjekur mire torta, nese nuk eshte pjekur lereni edhe 5-10 minuta ne furre).

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Per glasuren ju duhen:

 • 100 gr Sheqer pluhur
 • 2-3 Luge gjelle leng limoni
 • 50 gr Kokos

Perzim mire sheqer pluhurin me lengun e limonit (nese eshte e nevojshme shtoni akoma leng limoni) pastaj me kete e lyejm tere torten dhe siper i hedhim kokos.

Ne vend te glasures me sheqer pluhur ju mund te perdorni edhe cokolate te shkrire.

Burimi: kirschbienekocht. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  banane  cokolate  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me qumësht nga Lulja La
Ëmbëlsir me pudingë nga Bo Na
Torte me jogurt dhe keksa