Torte me bajame dhe çokolate te bardhe
Torte me bajame dhe çokolate te bardhe

Torte me bajame dhe çokolate te bardhe

Kuzhint.com

PERBERESIT:

 • 4 Veze
 • 250 gr Sheqer
 • 200 ml Vaj
 • 200 ml Qumesht
 • 200 gr Bajame te bluara
 • 1 Pako bakin
 • 200 gr Miell
 • 400 gr Cokolate e bardhe per gatim
 • 2 Veze
 • 300 ml Ajke
 • 40 gr Bajame te prera ne fleta

PERGADITJA:

Hapi i pare:

Sheqerin me 4 vezet i rrahim me mikser per 2-3 minuta.

Ashtu duke i perzier me mikser ia qesim vajin dhe qumeshtin.

Perziejme miellin me bajamet e bluara dhe bakinin dhe e qesim te masa.

Marrim nje tepsi e lyejme me vaj dhe derdhim brumin ne te.

Te pjeket ne furre ne temperatur 180 Grad per 40-45 minuta.

Pasi te pjeket te largohet nga furra per tu ftohur.

Hapi i dyte:

Per kremin, ngrohim 200 ml qumesht dhe ia shtojme cokolaten e prera dhe i perzim deri sa te shkrihet e gjithe cokolata.

E largojme nga shporeti dhe lem te ftohet.

Ndajme vezet.

Te verdhat e vezeve, te bardhat dhe ajken i rrahim te gjitha veq e veq dhe ne fund i bashkojme te tre masat se bashku me qumeshtin e perzier me cokolaten.

Hapi i trete:

Pandispanjen e ndajme ne tre pjese.

Vendosim njeren pete ne nje tepsi te rrumbullaket dhe me 1/3 e kremit se pergaditur me cokolate e lyejme gjithe siperfaqen.

Pastaj vendosim peten e dyte dhe prap e lyejm me 1/3 e kremit dhe ne fund e vendosim peten e fundit.

Me kremin tjeter te mbetur e lyejm gjithe torten dhe e dekorojme si ne foto me fletat e bajameve.

Te qendroj ne frigorifer 3 ore.

Burimi: www. kuechengoetter. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bajame  cokolate  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat verore
Karkaleca të mbeshtjellur me peta
PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!