Torte kremoze me qokollad
Torte kremoze me qokollad

Torte kremoze me qokollad

Kuzhint.com

Perberit: * 7 vezë * 220 g sheqer * 100 g miell * 320 g çokollatë për zierje * 250 g gjalpë * kripë * levorja e nje portokalli * 1 qokollad te barshe ne rende Përgatitja: Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë.

Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë si dhe levorja e nje portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen 6 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm).

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C. Vezët e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnë në avull, ndërsa kur uji të vlojë, miksohen 5 minuta.

Kësaj mase i shtohen 240 g çokollatë dhe miksohet.

Largohet nga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet.

I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar, miksohet.

Ky krem futet në frigorifer për 5 minuta.

Pesë disqet lyhen me masën çoko dhe renditen njëra mbi tjetrën. Çokollata shkrihet në avull.

Kur të ftohet, qitet mbi diskun e fundit dhe futet në frigorifer që të shtrëngohet.

Pritet në 8 pjesë dhe në secilën pjesë vihet pak krem-çoko.

Torta lyhet me krem dhe zbukurohet me ashkla te qokollades se barshe ne rende Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kremoze  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bima që shëron kancerin për 16 orë! Pelini i ëmbël
Ja si duhet ta vaksinojnë femijen mjeku ...!!! Fantastike :) (Video)
Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?