Torte e thjesht me limon dhe miell misri
Torte e thjesht me limon dhe miell misri

Torte e thjesht me limon dhe miell misri

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

100 gr Miell misri, 200 gr Bajame te bluara, 180 gr Sheqer, 200 gr Gjalp te bute ose 175 ml vaj, 2 Luge caji pecive, 4 Vez, 2 Luge gjelle levore limoni te prere imet, 150 gr sheqer pluhur, Lengu i 3 limoneve

Pregaditja e recetës :

Ngrohim furren ne 180 Grad, marrim tepsin me permasa 23 cm dhe e lyejme me gjalp dhe e sperkasim me pak sheqer pluhur.

Rrahim ne nje ene gjalpin se bashku me sheqerin deri sa te behet masa e bardhe.

Bashkojme miellin, bajamet dhe peciven.

Pastaj shtojme vezet, levoren e limonit dhe e hedhim te masa me gjalpin.

Rrahim masen edhe njehere me mikserderisa te bashkohen perberesit.

Derdhim masen ne tepsin e lyer me heret dhe e vendosim ne furreqe te piqet 40 minuta.

Mbas 40 minutave shpojme torten per ta shikuar a eshte pjekur.

Nese eshte pjekur e largojme nga furra dhe shpojme disa here me piru.. Lengun e limonit e hedhim ne nje tenxhere te vogel e vendosim mbi zjarre pastaj ia shtojme sheqerin pluhur dhe e lem mbi zjarrderi sa te tretet sheqeri.

Sherbetin e pergaditur me limon e derdhim siper tortes ne mase te barabart.


Fjalet kyqe : torte  thjesht  limon  miell  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite me gjizë
Salc kosi me hudher dhe kastravec
Speca të kuqë me hudhër turshi