Torte e shpejt
Torte e shpejt

Torte e shpejt

Kuzhint.com

PERBERESIT: 8 Te bardha veze 180 gr Sheqer 180 gr Lajthia te bluara 40 gr Cokolate te bluar ne rende Nje maje thike kanell Levorja e gjysme limonit Gjalp per lyerjen e tepsise 200 gr Marmellad qershie 200 ml Ajke Pak pluhur karafili 20 gr Cokolate PERGADITJA: 1.

Nxehim furren ne 190 Grad. 2.

S'pari rrahim me mikese te bardhat e vezeve.

Ashtu duke i rrahur ia shtojme edhe sheqerin e i rrahim deri sa te shkrihet sheqer e masa te behet e trashe. 3.

Mases se siperme ia shtojme lajthiat, cokolaten, pluhur karafili dhe levoren e limonit. 4.

Tepsin e lyejm me gjalp. 5.

Derdhim masen ne tepsi dhe e vendosim ne furre qe te pjeket per 35 minuta.. 6.

Pasi te jete pjekur torta e largojme tepsin nga furra dhe e lem te ftohet.

Presim torten ne dy pjese. 7.

Vendosim njeren pjese ne nje pjate te rrumbullaket dhe e lyejme me tere marmelladen dhe pastaj ia vendosim mbi pjesen tjeter. 8.

Rrahim edhe ajken me mikser dhe me te mbulojme gjithe torten dhe mbi torte i qesim cokolate te bluar ne rende. Burimi: http://kochfelder. blogspot. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si përgaditet fondani në kushte të shtëpisë?
Quiche lorraine’, byrek tradicional francez
Efektet e mira te qershis