Torte e shpejt me puding
Torte e shpejt me puding

Torte e shpejt me puding

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 4 filxhan caji miell
 • 2 filxhan caji sheqer
 • 3 vez
 • 2 luge gjelle kakao
 • 1 peciv
 • 1 filxhan kafeje vaj
 • 2 filxhane caji uje

Per mbushje;

 • puding vanilje
 • Sheqer pluhur

Per dekorim;

 • pak gjalpe
 • 200 gr qokollad dhe

Pergatitja:

Ne nje ene perziejm vezet me sheqerin me pas hedhim vajin dhe ujin dhe ne te shtojm miellin te perzier me kakaon dhe peciven( duhen te perzieera mire qe te mos mbeten kokrriza kakao) .

E qesim ne tepsi dhe e pjekimi ne furre te nxeht me 180 �C per 30 minutagjithmon duke e provu me thik per pjekjen.

Nderkohe derisa te pjeket torta bejm pregaditjen e kremit te vaniljes sipas udhzimeve qe shkruan ne pako dhe e leni menjan pastaj merrni torten qe duhet te jet e ftohur dhe siper ia hidhim te gjithe kremin e vaniljes e e rrafshojm mire dhe e fusim ne frigorifer qe te ftohet per 30 min

Dekorimin e tortes me qokollad te shkrir ne avull me pak gjalpe e bejm si ne foto kur ta servojm.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë e thatë
Kekë me limon
Gjellë rahoveciane