Torte e shpejt me çokolate pa ve
Torte e shpejt me çokolate pa ve

Torte e shpejt me çokolate pa ve

Kuzhint.com

Ngrohim furren ne 200 Grad

Perberesit per brumin:

 • 200 gr Miell
 • 2 Luge qaji sod buke
 • 2 Luge qaji pecive
 • 2 Lue gjelle kakao
 • 2 ose me shume luge gjelle Nutella
 • Nje pako sheqer pluhur
 • 5 Keksa te thermuara
 • Nje grusht me arra ose lajthia te bluara
 • 50 ml Vaj
 • 200 gr Jogurt
 • 3 Luge gjelle ajke

Te gjithe perberesit e larte shenuar i bashkojme dhe i perziejme mire pastaj brumin e pergaditur e hedhim ne tepsi katrore te lyer me gjalp.

Te pjeket ne furre 18-20 minuta.

Per salcen me cokolade ju duhen 200 gr Cokolade, 90 gr gjalp, 100 ml qumesht, 3 luge gjelle sheqer, nje luge gjelle kakao.

Te gjitha i perzim ne nje tenxhere dhe e vendosim mbi zjarre deri sa te shkrihet gjalpi dhe cokolada.

Pasi te pjeket torta e largojme nga furra e shpojme disa here pandispanjen dhe siper ia hedhim salcen e nxehte te pergaditur me cokolade.

Te ftohet torta ne temperatur dhome 30 minuta pastaj te vendoset ne frigorifer.

Quelle: www. slava. com. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca të mbushura me ajkë apo gjizë
Mrekullia e lëngut per humbje peshe
Petulla