Torte e shijshme me rende
Torte e shijshme me rende

Torte e shijshme me rende

Kuzhint.com

Perberesit jane per 2 peta:

10 Te bardha te vezeve,

300 gr Sheqer,

1 Luge gjelle uthullë,

300 gr arra te bluara,

6 Luge gjelle miellë,

3 Luge gjelle buke e therrmuar.

Pergaditja:

Ne nje ene rahim me mikser vezet me sheqer.

Ia qesim nje luge gjelle uthull duke e perzier vazhdimisht. arra te bluara, miell dhe buke e therrmuar i qesim te te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me luge.

Marrim tepsin e mbulojme me leter per pjekje dhe e derdhim brumin aty.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 35 minuta.

Kete pandispanj e ndajm ne dy pjes.

PERBERESIT PER KREMIN:

200 mlAjke te embel,

10Luge gjelle sheqer,

100 gr Margarine.

PERGATITJA:

Ajken e rrahim me mikser deri sa te trashet shtojm vniljen. pastaj e sqesim te margarina e rrahur me sheqer pluhur dhe i perziejm se bashku.

Dekorimi:150 gr cokolate.

Kjo torte duket pak e komplikuar por ecuria eshte kjo:Njeren pandispanj te tortes e vendosim ne nje pjate pastaj e lyejm me kremin me tajke. e vendosim pandispanjen tjeter dhe duke ia vendos edhe gjysmen tjete te kremit. (Shih foton) e perfundojm me dekorimin qe behet me qokollad te zeze te grryer ne rende ose sipas deshires suaj.

Burimi:tortekolaci.


Fjalet kyqe : embelsira  torteme  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle të njelmëta
Pije magjike që djegin kalori
Blic dieta per 7 dite 7 kile te humbura