Torte e kohes  së vjetër
Torte e kohes së vjetër

Torte e kohes së vjetër

Kuzhint.com

Përbërësit: 3 vezë 1 filxhan (2 dl) sheqer 1 filxhanreqel molle Vaj 1 filxhan 1 filxhan kos 3 lugë krem kosi 1 filxhan arra te bluhura 1 Pluhur pjekje 1/2 filxhan bollgur gruri 2 gota miell misri disa arra për dekorim Sherbeti: 1 filxhan sheqer 1 filxhan i pekmez 1 filxhan uje Përgatitja: Perzien ngadal vezet dhe sheqerin.

Shtojm pekmezin, kos, salcë kosi dhe vaj, dhe i përziejm.

Shto arrat, bollgur gruri, miell misri dhe pluhur per pjekje. dhe i kombinojme se bashku. Përzierjen e derdhim tepsi me margarinë dhe me miell one meleter perpjekje. dhe e pjekim në 200 � C. Pas 20 minutash hiqni dhe spërkat me arra copëtuar.

Kthehu në furrë dhe piqeni edhe per 25 minuta. përgatisë salcë: Vem ne vlim të gjithë përbërësit ne ngrohjese te ulët për 5-6 minuta.

Tortes se pjekur ia qesim salcen e nxeht dhe e leme derisa te pije te teren e lem qe te ftohet dhe e prejm ne katrore...


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kohes  vjeter  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë me spinaq
Si ta zhdukim njollën nga një veshje
Si bëhet keku